Nova študija ZN za okolje (UNEP) opozarja svetovne vlade, da morajo začeti ukrepati glede okoljevarstvenih problemov. Študija, v kateri je sodelovalo 1.400 znanstvenikov, je pokazala, da je potrošništvo preseglo vse razpoložljive vire. Vsaka oseba na Zemlji potrebuje sedaj za tretjino več zemlje za "preživetje" kot ji jo lahko planet preskrbi.
Medtem človekov vpliv ogroža biodiverziteto: 30% dvoživkam, 23% sesalcem in 12% ptičev grozi izumrtje in ena izmed desetih svetovnih velikih rek se izsuši preden doseže morje. Čeprav je bilo od leta 1987 sprejetih nekaj za okolje dobrih ukrepov (npr. Kyoto) so bile reakcije in rešitve glede na silo problemov prepočasne in nepopolne.
Sistematično uničevanje narave in planeta je doseglo točko, kjer je ekonomska sposobnost postavljena pred izziv – in račun, ki ga bomo morali predati otrokom, bo mogoče nemogoče plačati. Podnebne spremembe imajo prednost. Ravno sedaj bi potrebovali dobro politično vodstvo in odločitve, zaenkrat smo priča nasprotnemu.
Če svet ne bo do leta 2050 zmanjšal izpuste toplogrednih plinov pod 50% (glede na leto 1990) bo to povzročilo nepovratne podnebne spremembe. Da bi dosegli tolikšno zmanjšanje morajo bogate države do leta 2050 zmanjšati izpuste za 80%, ampak tudi države v razvoju morajo izpeljati določene okoljevarstvene ukrepe.
· vsako leto izgine 45% kvadratnih milj gozdov
· 60% vseh svetovnih velikih rek je bilo zajezenih ali preusmerjenih
· 34%: predstavlja porast števila svetovnega prebivalstva v zadnjih 20 letih
· 75 tisoč ljudi vsako leto umre zaradi naravnih katastrof
· 50%: je procent, ki označuje zmanjšanje števila rib v 20 letih
· 20%: kaže za koliko so se zvišali zahtevki po energiji v razvitih deželah kot ZDA
Valerija Hozjan iz pozitivke >>
vir: www.guardian.co.uk/
Ni komentarjev:
Objavite komentar