Večina ljudi jo dobi zaradi zlorabe antibiotikov in drugih zdravil, plavanja v bazenih ali pitja klorirane vode. V medicini se plesni uporabljajo kot antibiotik za pobijanje bakterij. Candida, ki je plesen, lahko uniči tudi dobre bakterije v črevesju. Ko se to zgodi, se poruši ravnovesje v organizmu in plesen prevzame nadzor v črevesju, nato v spolnih organih; končno se premakne v kri in celice in prizadane vse organe.
Pogosto je Candida krivec za težave pri ponavljanju vnetij zgornjih dihalnih poti, sinusitisov, vnetega grla, infekcije ušes in ponavljajočih se prehladov, ne da bi odkrili vzroke. Tudi zravljenje z antibiotiki in celo operacija ušes ali grla ne ustavi vnetij. Drugi bolniki imajo hude težave s prebavili in trpijo zaradi napenjanja, prebavnih težav, diareje, zaprtja, žgoče bolečine v prsih. Poskušajo z vsemi mogočimi zdravili in dietami, toda brez uspeha. Pomembno je najti vzrok za te težave in kot se zdi neverjetno pacientom in zdravnikom, je lahko krivec pogosto zanemarjena kvasovka Candida. Zanjo ni magičnega zdravila, je trdovratna in ne pusti se kar tako izgnati.
Povezavo med Candido in kroničnimi težavami so odkrili takrat, ko so pričeli pri bolnikih zdraviti kvasovke po posebnem programu za nadziranje kvasovk. Šele takrat so se bolniki pričeli odzivati pozitivno.
Kaj sploh je Candida?
Candida je ime za posebne oportunistične glivice iz vrste candida, Candida Albicans je ena izmed vrst teh glivic. Obstaja več kot sedemdeset različnih rodov candide, toda samo nekateri (približno dvajset) lahko postanejo človeku nevarni. Govorimo torej o glivicah, ki jih najdemo v tankem in debelem črevesju vsakega človeka. Vendar se ta organizem obnaša zelo oportunistično, glede na okoliščine torej, in se v stresnih situacijah iz prijaznega gosta spremeni v parazita. V tej svoji preobleki postane nevarna in lahko povzroča tudi alergične reakcije. Obstajajo že kar močno verjetni dokazi, da je Candida Albicans lahko vzrok degenerativnih in imunskih bolezni in določenih neobičajnih čustvenih stanj.
Zanimivo je, da pri približno 92 - 93 procentih zdravih nosilcev candide ne pride do infekcije, ker njihov imunski sistem poskrbi za primerno obrambo s tem, da vzpostavi ravnovesje.
Medtem ko je bila nekoč candida omejena le na vaginalno obliko pri ženski populaciji, je v zadnjih letih v stalnem porastu, širi se tudi na druge organe in prehaja tudi na moško populacijo. Našli so jo že povsod; v prebavnem traktu, v pljučih in v krvi. Nekatere študije v Franciji pa že potrjujejo njeno prisotnost v predelu srca.
Katere težave povzročajo ti mikroorganizmi v našem telesu?
Candida Albicans lahko povzroči nastanek zelo razširjene kronične utrujenosti, spremembe v razpoloženju, bolečine v hrbtenici, otrdelost vratu in rame, depresijo, astmo, boleče menstruacije, meteorizme, napihnjen trebuh, črevesne motnje, infekcije sečil, razdražljivost, alergije raznih vrst, debelost, bolečine v mišicah, psoriazo, glavobole, vrtoglavice, pomanjkanje vitaminov C, A, B6 in pomembnih mineralov selena, magnezija in cinka.
Med možne povzročitelje infekcije pri ženski populaciji (kandidiazo) štejejo uporabo oralne kontracepcije, antibiotikov, avtoimunske bolezni in stres (kdo se mu lahko sploh še izogne?) in prehrano, ki je bogata z ogljikovimi hidrati (med njimi je najbolj škodljiv prečiščen sladkor), mlečni izdelki, mlečne čokolade, kis, alkohol in jedi iz kvašenega testa. Najslabše so pice in sladkarije, saj glivice in kvasovke sladkor obožujejo. Študije kažejo, da imajo ženske s sladkorno boleznijo več vnetij, povezanih s kvasovkami, ker je okolje v nožnici bolj dovzetno za vnetja. Najboljša prehrana v tem primeru je tista brez sadja, sladkorja in kvasa.
Medtem ko je njena vaginalna oblika lahko ugotovljiva, pa to ne velja za najbolj razširjeno - črevesno obliko. Candida je prilagodljiva in se lahko v drugačnih pogojih spremeni iz neškodljive kvasovke v glivico ( fungus). V taki situaciji pride do porušenja hormonskega ravnovesja in ravnovesja pri sintezi pomembnih hormonom podobnih snovi - prostaglandinov, ki regulirajo prav vse procese v organizmu.
Ali lahko candida povzroča tudi PMS?
PMS razume stroka kot skupek organskih in psihičnih težav,ki se pojavijo pri ženskah en teden ali nekaj dni pred menstruacijo. Na fizičnem nivoju se pojavijo simptomi, kot so napete prsi, napenjanje, bolečine v trebuhu, glavobol in bolečine v križu, medtem ko se na psihičnem nivoju kažejo kot motnje živčnega sistema; to so lahko depresija, tesnoba, razdražljivost in spremembe razpoloženja. Mnenja o tem, kaj povzroča PMS, so različna. Eni ginekologi menijo, da povzroča PMS pomanjkanje hormona progesterona v tednu pred menstruacijo in ga rešujejo z dodajanjem progesterona v tem občutljivem obdobju, kar lahko omili simptome. Drugi so prepričani, da so vzrok čustveni faktorji, nekateri pa so mnenja, da je ključni vzrok nastanka PMS pomanjkanje hranilnih snovi, kot so vitamin B6, magnezij, cink in vitamin E.
Pogledi drugih ginekologov na ta pojav pa upoštevajo neravnovesje prostaglandinov oziroma preveč tistih prostaglandinov, ki povzročajo vnetja, alergije na progesteron in motnje nevroendokrilne narave, ki se odražajo na imunskem sistemu in so povezani s candido.
Za izkoreninjenje candide so se pokazali najučinkovitejši tisti programi, ki so upoštevali spremembo prehrane, čiščenje organizma z naravnimi sredstvi, uporabo naravnih fungicidov za uničevanje parazitov (kokosova maščoba, artemisa annua in nageljnove žbice) in pa dodajanje ortomolekularne prehrane na bazi svetlinovega, boračevega in lanenega olja, ki je bogato z Omega 3, ki zavira nastajanje posebnih hormonom podobnih snovi, ki sprožajo vnetja; dodajanje vitamina B6 in Vitamina E.
Kokosova maščoba vsebuje antiglivične in proti parazitne snovi
Alergije in preobčutljivosti so lahko povezane z infekcijami candide Alergije in preobčutljivosti ali intolerance so tesno povezane z infekcijami s candido. Zaradi delovanja candide in drugih škodljivih bakterij v črevesju pride do vnetja črevesne stene (kolitis) in do njene prepustnosti. Posledice tega so številne. Trosi candide vdrejo v limfo in kri, potujejo po telesu in iščejo primerno okolje za razmnoževanje. Radi imajo sluznico (pljuča, sinuse in nožnico) pa tudi nohte in kožo, kjer povzročajo nadležna glivična obolenja, ciste in afte. Skozi prepustno črevesno steno pa uhajajo v kri tudi neprebavljeni koščki hrane, ki jih organizem prepozna kot tujke in jih molekule imunskega sistema napadejo in uničijo. V tem primeru pride do pojava, da organizem ne izkoristi hrane, ki jo nujno rabi za pravilno delovanje. Posledica je pomanjkanje določenih hranilnih snovi oziroma neke vrste podhranjenost, ne v kalorijah, ampak v vitaminih, mineralih in encimih. Ker naš imunski sistem prepozna koščke hrane kot tujke in ustvarja protitelesa, postane organizem netoleranten na razne vrste hrane in pride do alergij. Alergije so pogosto spremljevalni pojav pri povečani prepustnosti črevesja.
Candida ali kandiditis v resnici ni bolezen, ampak sinonim za zlorabo našega telesa. Je alarm, ki nas opozarja, da moramo spremeniti način življenja, preden bo prepozno. Kogar zanima več o candidi, si lahko prebere knjigo "Resnica in zmote o kandidi", ki jo je napisala Sanja Lončar in je naprodaj v trgovinah z zdravo prehrano in v zeliščnih prodajalnah.
TD
vir >>>
Ni komentarjev:
Objavite komentar