nedelja, marec 27, 2011

Deževni gozd se mora umakniti

TUDI NA OBMOČJU AMAZONKE SE MORA DEŽEVNI PRAGOZD UMAKNITI
Preplah v notranjosti Južne Amerike
Odločni mednarodni protesti malo zaležejo - Kam preseliti 50.000 orangutanov iz deževnega gozda
Skrinja Nedeljskega - sreda, 23.09.2009

Varuhi narave so to že pred veliko časa ugotovili, da bodo na južnoameriškem porečju Amazonke kmalu začeli saditi veliko palm, iz katerih sadov je mogoče pridobivati pogonsko sredstvo - palmovo olje. "Palmovo olje je naša zelena nafta," je govoril brazilski senator Flexa Ribeiro. Ta politik si prizadeva za spremembo zakonov o varovanju pragozdov v Braziliji in za plantažno saditev oljnih palm. Iz mesa njihovih sadežev bi pridobivali palmovo olje, uporabno za kuhanje, proizvajanje kozmetičnih sredstev in tudi gorivo za pogon elektrogeneratorjev. Senator je že izračunal: ena tona palmovega olja stane ta čas 320 evrov, v kritičnih razmerah pa celo 700 evrov.

Do zdaj so lahko posestniki zemlje v Braziliji izkrčili le 20 odstotkov svojih posestev. Kmalu bodo dovolili posekati še eno dodatno tretjino ter izkrčeno zemljo posadili z oljnimi palmami ali pa evkaliptovim drevjem. Vpliv obsežnejših posek na vrsto drevja v deževnem gozdu bo dramatičen, opozarjajo varuhi človekovega naravnega okolja. "Plantaže za pridobivanje palmovega olja so ekološke puščave, v katerih preživijo samo nekatere vrste živali," je opozoril William Laurance iz Smithsonianovega inštituta za raziskovanje tropskega območja iz Paname.


O tem že priča stanje na otoku Borneo, kjer bodo - tako svarijo organizacije za zaščito narave - posekali velikanske površine drevja in zasadili palme za proizvodnjo olja. Tam bo po izračunih varuhov narave do leta 2020 izginil ves deževni pragozd, z njim pa tudi 50.000 orangutanov, ki zdaj še živijo na tem delu Bornea.
(Več v tiskani izdaji Nedeljskega)
vir >>>

Ni komentarjev: